Ministerstvo školstva sa zameriava na odstraňovanie bariér vo vzdelávaní a podporu každého dieťaťa bez rozdielu. Jednou zo škôl, ktorá výrazne ukazuje, ako môže vyzerať tento pozitívny trend, je základná škola v obci Sedliská. Jej príbeh dokazuje, že inkluzívny prístup prináša reálne zlepšenia pre deti, rodičov aj celú komunitu.
Škola, kde majú šancu všetky deti
Škola si kladie za cieľ podporovať každé dieťa bez rozdielu. „Nie sme jedineční, ale snažíme sa dať šancu každému dieťaťu – či ide o dieťa zo sociálne slabšieho prostredia, dieťa so zdravotným znevýhodnením alebo akékoľvek iné. Každé má niečo, v čom ho môžeme rozvíjať,“ vysvetľuje riaditeľka školy A. Harmanová.
Inklúzia v praxi
Hlavným princípom tejto školy je myšlienka: „Kde končia bariéry, vznikajú spojenia.“ Škola vytvára prostredie, kde sa deti môžu vzájomne obohacovať a podporovať. Príbehy, ako je kamarátstvo medzi dievčaťom a jej nevidiacim spolužiakom, ukazujú, že deti dokážu prejaviť ohľaduplnosť a empatiu. „Deti napodobňujú okolie, no často nás v láske a ohľaduplnosti prevyšujú. Sme hrdí, že môžeme byť pri týchto momentoch,“ dodáva vedenie školy.
Školský podporný tím
Škola aktívne spolupracuje so školským podporným tímom, ktorý pomáha zabezpečiť rovnaký prístup ku vzdelávaniu pre každé dieťa. Tento tím, ktorý tvoria kvalifikovaní odborníci, sa venuje individuálnej podpore detí, prevencii konfliktov a zlepšovaniu vzťahov medzi rodičmi, učiteľmi a žiakmi.
Cesta k úspechu
Za posledné roky škola prekonala viacero výziev, vrátane nízkeho počtu žiakov. Intenzívna komunikácia s rodičmi, zavádzanie zážitkového vyučovania a spolupráca so zriaďovateľom priniesli pozitívne zmeny.
Aktivity, ako organizácia workshopov, školských folklórnych a hudobných súťaží, eko módnych prehliadok a zapojenie rodičov do školského života, vytvárajú komunitu, v ktorej sa cíti prijatý každý. Škola navyše dosahuje výrazné výtvarné úspechy, z čoho majú radosť nielen deti, ale aj ich rodičia, pani učiteľky a výtvarníčky. Ich svety vtedy dostávajú taktiež nový rozmer.
Inkluzívne vzdelávanie prispieva k zlepšeniu kvality vzdelávania a spoločenskej súdržnosti. Školy, ktoré odstraňujú bariéry a podporujú spoluprácu, pomáhajú budovať spoločnosť založenú na rešpekte a rovnosti.
Inklúzia ako základ pre budúcnosť
Ministerstvo školstva realizuje opatrenia, ktoré podporujú odstraňovanie bariér vo vzdelávaní. Zaviedlo povinnú predškolskú výchovu pre 5-ročné deti a právo na prijatie do materskej školy pre 3- a 4-ročné deti.
Taktiež spustilo projekty na zvýšenie kapacít škôl, odstránenie dvojzmennej prevádzky a včasné varovanie pred predčasným ukončením školskej dochádzky. Prostredníctvom iniciatív, ako je projekt Príležitosť pre všetkých, podporuje vzdelávanie bez bariér pre všetky deti.
Od 1.1.2025 prevezme na seba štát aj financovanie materských škôl. Tie budú po novom financované systémom normatívov, podobne ako pri základných a stredných školách.
Viac informácií o aktivitách na podporu rovností šancí pre každé dieťa nájdete na stránke ministerstva školstva.